Badanie wzroku do prawa jazdy

Jakie badania lekarskie są wymagane przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy?

Badania lekarskie są ważnym krokiem w dążeniu do otrzymania prawa jazdy. Ich celem jest upewnienie się, czy jesteś zdrowy oraz zdolny do prowadzenia pojazdu w sposób bezpieczny i niezagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego. Każdy przyszły kierowca jeszcze przed przystąpieniem do kursu, musi wykonać badania. Bez nich nie będzie w stanie wyrobić Profilu kandydata, a tym samym zapisać się na kurs prawa jazdy w Bydgoszczy. Dowiedz się, jakie badania lekarskie trzeba wykonać i jak one wyglądają. Zapraszamy do lektury. 

Prawo jazdy Bydgoszcz

Jakie badania należy wykonać przed kursem na prawo jazdy?

Zakres badań zależy głównie od kategorii, o jaką ubiega się przyszły kierowca. Na wizycie lekarz weryfikuje ogólny stan zdrowia pacjenta w celu stwierdzenia, czy może on prowadzić pojazd i będzie w stanie właściwie zachowywać się na drodze. Jak wiadomo, prowadząc samochód, kluczowa jest prawidłowa koordynacja, dobry wzrok, refleks i szybkość. W trakcie badania specjalista ocenia przede wszystkim:

  • narząd wzroku,
  • narząd słuchu,
  • narząd ruchu,
  • zmysł równowagi,
  • stan psychiczny.

Ważnym elementem badania jest zdobycie informacji na temat zdrowia psychicznego kandydata na kierowcę. To właśnie ono w dużej mierze wpływa na to, czy kierowca nie będzie stwarzał zagrożenia dla siebie, innych kierowców czy pieszych. Badanie obejmuje również takie czynności:

  • osłuchanie serca,
  • zbadanie układu oddechowego i nerwowego,
  • pobranie krwi, w celu określenia poziomu cukru i zbadania jej pod kątem ewentualnej cukrzycy.

A jak wygląda i ile trwa badanie lekarskie na prawo jazdy?

Badanie lekarskie może zająć od kilku do kilkunastu minut. Pierwszym jego etapem jest dokładnie przeprowadzony z kierowcą wywiad. Dzięki niemu lekarz uzyskuje cenne informacje na temat przeszłych i aktualnych chorób pacjenta, stosowanych używek, zażywanych leków, uzależnień, przebytych operacji itp. Niezwykle ważna jest szczerość przyszłego kierowcy. Zatajenie pewnych informacji może wpłynąć na bezpieczeństwo innych osób, prowadzić do wypadków, a tym samym poważnych konsekwencji! Po zakończeniu wywiadu lekarz bada narząd wzroku. Jeśli nosisz na co dzień okulary czy soczewki, powiadom o tym badającego i miej je ze sobą. Następne jest badanie słuchu, po czym specjalista sprawdza narząd ruchu oraz równowagę. Weryfikowana jest także praca serca oraz układ oddechowy. Po ukończeniu badania orzecznik wydaje decyzję. Najczęściej jest ona pozytywna, a w razie niepewności lekarz może zalecić kolejne badania.

Szkoły jazdy Bydgoszcz

Badanie wzroku na prawo jazdy

Wzrok jest szczególnie istotnym zmysłem, od którego zależy Twoje bezpieczeństwo na drodze. Oczywiście, pewne wady wzroku nie stanowią przeszkód w pomyślnym wydaniu decyzji i nie stanowią przeciwwskazania do prowadzenia samochodu. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie okulary czy szkła kontaktowe. W trakcie badania okulistycznego oceniane są takie kwestie jak:

  • pole widzenia,
  • ostrość widzenia,
  • widzenie barwne,
  • widzenie przestrzenne.

Zawodowi kierowcy dodatkowo poddawani są badaniu widzenia zmierzchowego oraz wrażliwości na olśnienie.

Badania na prawo jazdy – jak się przygotować?

Jeśli interesuje Cię nauka jazdy w Bydgoszczy, pamiętaj, że przed zapisaniem się na kurs musisz przejść przez badania lekarskie. Czy trzeba się do nich specjalnie przygotowywać? Nie! Pamiętaj jednak o zabraniu ze sobą pewnych dokumentów oraz przedmiotów. Co warto zabrać ze sobą na badanie? Przede wszystkim dokument tożsamości. Może być to dowód osobisty, paszport czy karta pobytu. Ponadto należy zabrać dokumentację medyczną (o ile ją masz), a zwłaszcza aktualne oświadczenia, orzeczenia czy wyniki badań. Jeśli cierpisz na cukrzycę, weź kartę konsultacji diabetologicznej. Osoby z epilepsją powinny natomiast zabrać kartę konsultacji neurologicznej. Jeśli masz wadę wzroku, nie zapomnij o okularach czy soczewkach. Przyszli kierowcy z wadą słuchu powinni mieć przy sobie swój aparat słuchowy. W przypadku przedłużania terminu ważności przyda Ci się stare prawo jazdy.

Gdzie wykonać badanie lekarskie i jaki jest jego koszt?

Koszt badania na prawo jazdy jest regulowany ustawowo i wynosi maksymalnie 200 zł. Dokument potwierdzający zdolność kandydata do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy czy stan zdrowia kierowcy do przedłużenia ważności prawo jazdy wydaje tylko i wyłącznie wykwalifikowany lekarz orzecznik. Nie możesz więc wybrać się w celu uzyskania zaświadczenia do lekarza rodzinnego. Tylko dokument wydany przez uprawnioną osobę jest ważny i zostanie przyjęty przez wydział komunikacji!

Zanim ruszysz do szkoły i rozpoczniesz naukę jazdy w Bydgoszczy, musisz przejść przez badania lekarskie. To właśnie od nich rozpoczniesz swoją przygodę z prawej jazdy. Na badania nie potrzebujesz żadnego skierowania. Pamiętaj, że to kluczowa formalność, którą musisz dopełnić, aby przystąpić do kursu.